Yurtdışında pek çok ülkede evcil hayvanlar için şart koşulan mikroçip uygulaması, minik bir çip yardımı ile kalıcı bir kimlik sağlamayı ve hayvana ait bilgileri ortak bir veri tabanında toplamayı hedeflemektedir.

Kedi ve köpeklere takılan bu minik çipler, sadece o hayvana özel bir numara barındırmakta ve mikroçip ortak veri tabanına kayıt edilen kedi ya da köpeğin her yerde tanınmasını sağlamaktadır.

Kısacası bu mikroçip dostunuzun size ait olduğunu dünyanın her yerinde kanıtlayabilen bir elektronik nüfus cüzdanı olarak çalışıyor.

Petinizle ilgili her türlü bilgiye bu numarayla ulaşmanız mümkün. Bu yöntem dünyadaki pek çok ülkede yaygın olarak uygulanmakta ve Avrupa Birliği’nde hayvanlarının ülkeler arasında seyahat edebilmesi için mikroçip uygulaması zorunlu tutulmaktadır.

Çalınmaya ve kaybolmaya karşı tek yöntemin de mikroçip uygulaması olduğunu unutmamak gereklidir. Petinizin boynuna takılan tasmanın çıkarılması ya da yapılan dövmen silinmesi mümkündür. Bir petin sahibine ait olduğunu ispatlamanın en garantili yolu mikroçiptir. Prinç büyüklüğünde olan mikroçip sol boyun altına birkaç saniyede uygulanmakta ve kimliğine işlenmektedir.